Tokio alternatyvaus (o kartu ir aplinkai nekenksmingo) energijos šaltinio, kaip pačios planetos geoterminė šiluma, naudojimo aktualumas yra didžiulis ir ateityje gali prilygti saulės kolektoriams. Tad geoterminiai gręžiniai šiai dienai juda dideliais šuoliais į priekį.
Kalbant apie geoterminės krypties įrangą, tai jos vaidmenį atlieka šilumos siurbliai, kurių įrengimui gręžiami geoterminiam šildymui skirti gręžiniai (dažniausiai nuo 20 iki 150 ar daugiau metrų gylio). Tokio tipo geoterminių gręžinių kaina priklauso nuo daugelio veiksnių.
Geoterminio zondo technologija
Struktūriškai geoterminis zondas – tai kompozitinis vamzdis, kurio viduje cirkuliuoja antifrizas, atskirtas nuo gręžinio sienelių specialiu padidinto šilumos laidumo betono tirpalu. Tokių konstrukcijų tvirtumas tarnauja kaip beveik visą gyvenimą trunkanti šulinių garantija, o maksimalų sistemos šilumos perdavimo efektyvumą užtikrina santykinė šachtų padėtis 20-25 m atstumu viena nuo kitos.
Tokių gręžinių privalumai
- Aušintuvų išdėstymas po žemės paviršiumi (ir dėl to nepriklausomas nuo klimato);
- Įrangos sauga;
- Galimybė montuoti net po akmenuotu dirvožemiu;
- Galimybė sujungti šildymo sistemą su oro kondicionavimo sistema (nes temperatūra kelių dešimčių metrų gylyje nepriklauso nuo sezono).
Naujos tendencijos
Pastaraisiais metais valstybės lygmeniu imta daugiau galvoti apie energijos vartojimo efektyvumą, dėl to vietos valdžia vis dažniau ėmė išduoti leidimus gręžti geoterminius gręžinius pačiomis palankiausiomis sąlygomis.
Anksčiau į gręžinių gręžimą buvo žiūrima skeptiškai ir atsargiai, nes bijojo, kad požeminis vanduo bus sugadintas. Atsižvelgiant į tai, buvo įdiegti specialūs sprendimai ir taisyklės dėl geoterminio šildymo gręžinių gręžimo.
Iš esmės geoterminis gręžinys yra tik betoninė konstrukcija, kurios viduje yra geoterminio rezervuaro kilpa. Vamzdžiais cirkuliuoja aušinimo skystis etanolio pagrindu, kuris nekelia pavojaus aplinkai ir neteršia patekęs į gruntą.
Geoterminio šildymo sistema tinka bet kokiam pastatui – privatiems ir daugiabučiams namams, naujiems namams, renovacijos projektams, taip pat pramoniniams pastatams.
Vertikalių gręžinių raktinis žodis yra energijos vartojimo efektyvumas. Kalbant apie efektyvumą, vertikalus gręžinys visada vienu žingsniu lenkia horizontalų gręžinį.
Kadangi geoterminiuose gręžiniuose nėra judančių dalių, nėra baimės, kad kažkas savaime turėtų sulūžti ar susidėvėti.Tokiu atveju visi galimi gedimai greičiausiai yra susiję su mechaniniais pažeidimais.