Skolų išieškojimas užsienyje: kaip atskirti tiesą ir melą?

pagal | 2024 17 gegužės

Skolos išieškojimas iš užsienio gali būti nelengva užduotis, apipinta mitais ir klaidingais įsitikinimais. Tačiau supratus tikrovę ir pasinaudojus tinkamomis strategijomis, tai gali tapti lengvai įveikiamu procesu. Šiuo straipsniu siekiama paneigti paplitusius mitus ir paaiškinti sudėtingus skolų išieškojimo iš užsienio aspektus.

1 mitas: skolų išieškojimas užsienyje yra praktiškai neįmanomas

Plačiai paplitęs mitas, kad susigrąžinti skolą iš kitos šalies beveik neįmanoma. Šis įsitikinimas kyla dėl tariamo tarptautinių įstatymų sudėtingumo ir su tuo susijusių logistinių sunkumų. Tačiau, nors tarptautinis skolų išieškojimas yra sudėtingesnis nei vidaus skolų išieškojimas, jis toli gražu nėra neįmanomas. Daugybė priemonių, agentūrų ir teisinių sistemų yra specialiai sukurtos šiam procesui palengvinti.

Iš tiesų, įvairios tarptautinės sutartys ir susitarimai padeda supaprastinti tarptautinį skolų išieškojimą. Pavyzdžiui, Hagos konvencija dėl užsienio teismų sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo leidžia vykdyti teismo sprendimus visose šalyse narėse. Be to, tarptautinės skolų išieškojimo agentūros specializuojasi orientuodamosi skirtingų šalių teisiniame ir kultūriniame kraštovaizdyje, o tai gerokai padidina sėkmingo išieškojimo galimybes.

2 mitas: vienintelis būdas norint atgauti pinigus – kreiptis į teismą

Dar vienas klaidingas įsitikinimas yra tas, kad skolų išieškojimas užsienyje turi būti siejamas tik su teisiniais veiksmais. Neva tai vienintelis tinkamas būdas susigrąžinti tarptautines skolas. Nors teisiniai veiksmai yra galinga priemonė, tai nėra vienintelis būdas. Teisminiai procesai gali būti ilgi, brangūs ir sudėtingi dėl skirtingų teisinių sistemų. Yra alternatyvių metodų, kurie gali būti tokie pat veiksmingi ir ne tokie konfliktiški.

Realybė rodo, kad alternatyvaus ginčų sprendimo metodai, tokie kaip tarpininkavimas ir arbitražas, gali būti labai veiksmingi tarptautiniam skolų išieškojimui. Šie metodai suteikia galimybę greičiau ir ekonomiškiau spręsti ginčus be ilgų teismo procesų. Toks variantas leidžia priimti lankstesnius sprendimus, kuriuos galima pritaikyti prie konkrečių skolininko ir kreditoriaus aplinkybių.

3 mitas: tarptautinio skolų išieškojimo sąnaudos viršija naudą

Kai kurie mano, kad skolų išieškojimas užsienyje reiškia tokias išlaidas, kurios yra didesnės už galimą naudą, ypač kai skolos suma yra palyginti nedidelė.

Nors tarptautinis skolų išieškojimas gali būti brangus, strateginis šių išlaidų valdymas gali užtikrinti finansinę sėkmę. Daugeliui skolų išieškojimo agentūrų mokama tik tuo atveju, jei pavyksta išieškoti skolą. Toks susitarimas suderina agentūros ir kreditoriaus interesus ir sumažina pradines išlaidas.

Be to, įvertinus skolos susigrąžinimo tikimybę ir galimą susigrąžinti sumą, pavyks priimti sprendimą, ar tikrai verta tęsti skolos išieškojimą.