Picos yra mėgstamas maistas daugumos žmonių. Jas valgome namuose, restoranuose. Pagal atliktus skaičiavimus, JAV šalyje per metus yra parduodama 3 milijardai picų, tad vidutiniškai žmogus suvartoja 46 gabalėlius. Dauguma žmonių renkasi valgyti picas ne tik todėl, kad skanu, tačiau tai ir greita, bei nereikalauja ilgo laukimo restoranuose.
Picos istorija
Kiek žinoma, pica atsirado 18 amžiaus pabaigoje Neapolyje. Neapolis nuolatos augo, tad jis tapo vienu didžiausių Europos miestų ir nuolatos sulaukdavo lankytojų iš kaimų ir kitų valstybių. 1700 metais Neapolyje gyveno 200 000 žmonių, o 1748 metais jau buvo pasiekta 399 00 gyventojų. Žmonės nuolatos skubėjo ir jiems reikėjo pigaus ir greito maisto, tad picos galėdavo patenkinti jų poreikius. Picos dažniausiai būdavo parduodamos gatvėse, o ne restoranuose. Dažniausiai nupirktų dviejų picų užtekdavo, kad būtų pamaitinama visa šeimyna. Seniau picos būdavo užpilamos česnakiniu padažu, pabarstoma druskos ir uždedama lašinių.
Ilgą laiką picos buvo niekinamos maisto rašytojų. 1831m Samuelis Morse, dar žinomas kaip telegrafo išradėjas, picą apibūdino kaip labiausiai pykinimą keliančią pyrago rūšį su padengtais pomidoro griežinėliais. Kai 19 amžiuje atsirado pirmosios receptų knygos, jos aiškiai ignoravo picas.
Mėsainių istorija
Viena istorija byloja, kad mėsainiai buvo išrasti 1900 metais, kuomet klientas atėjo į restoraną ir paprašė maisto, kurį jis galėtų gauti greitai ir valgyti eidamas. Restorano savininkas tiesiog improvizavo ir pasiėmęs du gabalėlius skrebučių ir įdėjęs kepsnio paplotėlį padavė savo klientui. Klientas gavo norimus pietus, o pasaulis gavo mėsainius. Kaip mėsainiai atsirado, tikros istorijos tikriausiai sužinoti neįmanoma, nes internete aptinkama labai daug skirtingų teorijų. Galime atrasti ir kitų šaltinių, kurie teigia, kad mėsainis buvo išrastas 1885 metais, kuomet Seymour mugėje tarp dviejų duonos riekelių buvo įdėtas kukulis.
,,PICA MICA” restoranas esantis Kaišiadoryse pasakoja, kad šiais laikais picų ir mėsainių pasirinkimas yra labai didelis. Kiekvienas žmogus atsivertęs menių gali pamatyti gaminius su skirtingais ingredientais ir padažais. Kiekvieno žmogaus norai gali būti skirtingi, todėl ir visi patiekalai skiriasi. Norint išgauti geresnį mėsainio skonį, būtina, kad jo bandelė būtų traški ir neapdegusi.